Головна сторінка Контакти Мапа сайту
Офіційний сайт
Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний діагностичний центр - інформаційна база
СТМО "Фтизіатрія" Державні закупівлі КУ "Обласний тубдиспансер" ЗОР Нормативна база Бібліотека лікаря Періодика До уваги фахівців!

Рубрика - Ресурси

Ресурси Інтернету із проблем фтизіатрії й пульмонології

В.А. Юхімец, Т.Б. Рагузіна, В.В. Куц, О.В. Корх, Н.Н. Опенько

Сьогодні сучасні інформаційні технології дозволяють лікареві й ученому, що має комп’ютер з виходом у Всесвітню глобальну комп’ютерну мережу (Інтернет), одержувати реферати або повні тексти наукових статей, здійснювати передплату на професійну інформацію, спілкуватися по електронній пошті з іноземними колегами й навіть дозволяють брати участь у віртуальних дискусіях і дистанційних навчальних програмах. Знайти інформацію, що цікавить, завдяки спеціалізованим потужним серверам, які здійснюють пошук в Інтернеті, досить просто, але суцільний перегляд списку сторінок, що втримується у відповіді на конкретний запит, і вибір дійсно потрібних може зайняти багато часу й не завжди буває успішним. Одним зі шляхів спрощення цього процесу може бути створення власного каталогу (вибраних посилань) інформативних і динамічно обновлюваних ресурсів по проблемах, що цікавлять.

Час від часу в медичних журналах різного профілю з’являються статті з описом медичних інформаційних ресурсів Інтернету. Ці статті допомагають фахівцям у їхньому пошуку, але варто відзначити, що Інтернет розвивається дуже швидкими темпами, з’являються нові сайти, реконструюються старі, зникають ті, які не витримали стрімкого зростання Інтернет-технологій, і ця корисна інформація швидко застаріває.

Ціль даної публікації — з короткий огляд україно-, русско- і англомовних ресурсів Інтернету із проблем фтизіатрії й пульмонології для надання допомоги вченим і лікарям у пошуках необхідної науково-медичної інформації.

Насамперед, хотілося б зупинитися на українських ресурсах із проблем фтизіатрії й пульмонології. За останнім часом можна констатувати прогресуючий ріст присутності вітчизняних медичних установ у Всесвітній мережі.

http://www.ifp.kiev.ua Більше півтора років пройшло від дня відкриття офіційного сайту Інституту фтизіатрії й пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України. Фахівці одержали можливість ближче познайомитися з його науковою, клінічною й організаційною діяльністю. У цей час на сайті підтримуються розділи: Про інститут, Новину, Наші видання, Оригінальні статті, Нововведення, Патенти, Звіти про НИР, Підготовка кадрів, Віртуальні конференції, Інформація для фахівців, Інформація для населення, Клініка інституту. На Web-сайті публікуються електронні версії профільних видань — «Українського пульмонологічного журналу» і «Українського хіміотерапевтичного журналу». Відвідавши сайт, Ви знайдете інформацію із проблем профілактики, діагностики й лікування туберкульозу й інших захворювань органів подиху, про новітні досягнення світової й вітчизняної медичної науки в області фтизіатрії й пульмонології.

http://tb.org.ua Ресурс зветься «Зупинимо туберкульоз!!!». Створений у другій половині 2001 року неурядовою організацією Медичний інформаційно-аналітичний центр «Вектор» за підтримкою Світового Банку. Метою створення цього сайту є узагальнення, аналіз і систематизація існуючої інформації із проблеми протидії епідемії туберкульозу й поліпшення доступу до цих інформаційних матеріалів. На його сторінках можна одержати інформацію про туберкульоз, новину, репортажі, інтерв’ю й наукові статті провідних закордонних і українських фахівців, документи діючої законодавчої бази, досвід впровадження стратегії DOTS в Україні й світі, статистичні й інші матеріали.

http://www.paco.net/~tuberculos/index.html Сайт Одеської обласної клінічної туберкульозної лікарні. Підтримуються сторінки: Новини, Що таке туберкульоз, Методи боротьби й профілактики, Інформація для лікарів, FAQ, Ваше здоров’я, Пишіть нам. На сторінці Інформація для лікарів опублікована в електронному виді монографія А.А. Візеля й М.З. Гурильової «Туберкульоз».

http://www.cgcptd.health.kiev.ua Сайт Київського міського центрального протитуберкульозного диспансеру знайомить відвідувачів з метою й предметом діяльності установи. Підтримуються сторінки: Структура, Керівництво, Предмет діяльності, Програма, Нормативні акти, Впровадження АСК (автоматизованої системи «Диспансер») і інших.

http://tb.dp.ua Сайт Дніпропетровського обласного комунального клінічного лікувально-профілактичного об’єднання «Фтизіатрія», що протягом 20 років було школою передового досвіду по фтизіатрії в колишньому СРСР. Містить інформацію про історію цього об’єднання.

http://www.solotvino.uzhgorod.ua Сайт Української алергологічної лікарні МОЗ України — спеціалізованої установи для комплексного лікування хворих бронхіальною астмою й іншими неспецифічними захворюваннями органів подиху з використанням унікального природного методу спелеотерапії. На сайті можна знайти відповіді на організаційні питання — як до них приїхати, як придбати путівку й т.п.

Широко представлені проблеми фтизіатрії й пульмонології в російському Інтернеті.

http://www.mosmed.ru/pulmo Сайт Всеросійського наукового суспільства пульмонологів. На його сторінках можна познайомитися з останніми новинами в області пульмонології. Суспільство щорічно організує й проводить Конгреси по захворюваннях органів подиху, конференції, присвячені проблемам пульмонології, публікує збірники тез конгресів. Для участі в цих заходах необхідно повідомити деякі відомості за адресою, зазначеному на сторінці Загальна інформація. На сторінці Медичні центри цього ж сайту можна познайомитися з матеріалами Науково-практичного центра «Медицина сну».

http://www.consilium-medicum.com На сайті журналу «Consilium medicum» можна одержати доступ до повних текстів статей російською мовою з номерів журналів, присвячених проблемам фтизіатрії й пульмонології. Серед інших цікавих сторінок можна відзначити такі як Медичні новини (з Росії й з міжнародних медичних організацій), Безперервне утворення, Медицина Росії й СНД.

http://www.rmj.net На сайті електронної версії «Російського медичного журналу» також можна одержати повні тексти статей російською мовою з випусків, присвячених фтизіатрії й пульмонології. Журнал публікує оглядові статті й лекції по актуальних проблемах медицини, а також реферати статей із самих свіжих номерів західних медичних журналів, іншу корисну інформацію.

http://www.antibiotic.ru Інформаційний ресурс, створений для висвітлення проблем антибактеріальних препаратів, клінічної мікробіології, інфекційних захворювань, профілактики. Вся інформація базується на матеріалах провідних наукових медичних видань, а також на результатах оригінальних досліджень і є загальнодоступною й безкоштовною. Підтримуються сторінки: Антибіотики, Новини, Лікареві, Пацієнтові, Бібліотека й ін. На сайті є посилання на щоквартальний журнал «Клінічна мікробіологія й антимікробна хіміотерапія», статті з якого можна одержувати безкоштовно.

http://www.pulmonology.ru/public-R.htm Електронна версія російського журналу «Пульмонологія» — спільного видання Міністерства охорони здоров’я РФ і Всеросійського суспільства пульмонологів. Тут можна знайти змісти випусків з 1991 року (більше 40 номерів), резюме найцікавіших статей. З 1993 року практикується видання тематичних випусків. Починаючи з 1999 року можна переглянути повні тексти основних статей.

http://www.remedium.ru Цікава сторінка, що дозволяє одержати реферати НИР практично в усіх напрямках в області експериментальної й клінічної медицини. Містить більше 200 тисяч реферативних документів починаючи з 1997 року. Реферується більше 1500 джерел інформації. База даних складається з повних бібліографічних описів і текстів рефератів, складених на статті, книги, патентні й інші документи з періодичних вітчизняних і закордонних видань. Обсяг поповнення — близько 6000 нових документів на місяць.

http://www.medlit.ru На цьому сайті можна знайти список російських журналів («Проблеми туберкульозу», «Грудна й серцево-судинна хірургія», «Архів патології» і ін.), до яких немає доступу on-line, однак можливий перегляд змісту випусків цих журналів за останні роки.

http://www.tuberculosis.ru Ресурс, на сторінках якого розповідається про протитуберкульозну програму, проведеної в Росії Нью-йоркським Інститутом Охорони здоров’я (американською недержавною некомерційною медичною організацією, створеної для проведення біомедицинських досліджень і для їхній наступного використання в системі охорони здоров’я США). Програма здійснюється в Росії з кінця 1997 року на засоби гранта від Інституту «Відкрите суспільство» (Фонд Сороса). Однієї з головних завдань програми було сприяння створенню в Росії надійної й доступної протитуберкульозної системи, заснованої на методиках ВІЗ. Дія програми поширювалося на цивільні протитуберкульозні служби й пенітенціарні системи Томська, Нижнього Новгорода, Іваново, Володимира й республіки Марий Эл.

Досить широко проблеми фтизіатрії й пульмонології висвітлюються на англомовних сайтах.

На сторінках Національної бібліотеки США (http://www.ncbi.nlm.nih.gov) можна швидко одержати реферати статей по проблемі, що цікавить, і переписати їх на свій комп’ютер. Досить часто редакції журналів відкривають доступ до повних текстів статей за минулі роки й при спрямованому пошуку їх цілком можливо одержати безкоштовно. Науково-медичну інформацію, що цікавить вас, можна одержувати й на сайтах спеціалізованих журналів, таких як » Thorax http://thorax.bmjjournals.com), «C»» (http://www.chestjournal.org), «American Journal of Respiratiry and Crical Care Medicine» (http://intl-ajrccm.atsjournals.org) і ін., де можна одержати реферати й повні тексти статей. Сторінки цих журналів постійно обновляються й іноді інформація надходить із випередженням. Наприклад, у квітні можна одержати реферати із травневого випуску журналу «Thorax», і т.д. Одержати повні тексти деяких статей по фтизіатрії й пульмонології можна, відвідавши cайт http://www.medscape.com. Зареєструвавшись на ньому, можна оформити передплату на одержання новин по проблемі, що цікавить вас. Реєстрація на цьому сайті безкоштовна.

На сторінці Міжнародного союзу по боротьбі з туберкульозом і легеневими захворюваннями (http://www.iuatld.org) представлено спеціалізовану інформацію з питань фтизіатрії, тут же можна познайомитися з журналом цієї організації «The International Journal of Tuberculosis and Lung Disease» (доступні змісти й реферати). Багато керівництв також можна переглянути й роздрукувати в режимі on-line.

http://www.resent.org Сайт Європейського Респіраторного Суспільства цікавий тим, що містить інформацію про щорічно проведений цим суспільством конгресах. З його сторінок можна відправити тези й зареєструватися як учасник конгресу. Також підтримуються й інші не менш цікаві сторінки, наприклад, присвячена боротьбі із хронічними обструктивними захворюваннями легенів.

http://www.cdс.gov/nchstp/tb/default.htm Сайт відділення по ліквідації туберкульозу Центра по контролі за захворюваннями і їхнім попередженням (CDC) у США — один з найбільш насиченою інформацією. На його сторінках можна знайти повнотекстові версії різних методичних рекомендацій, статей, новини й багато чого іншого. Також на сайті цього Центра є сторінки, присвячені іншим захворюванням, наприклад, пневмонії (http://www.cdc.gov/ncidod/diseases/submenus/sub_pneumonia.htm).

Не можна не згадати й про такий важливий ресурс як сторінки ВІЗ, присвячені туберкульозу (http://www.who.int/gtb/index.htm).

Ініціатива «Стіп ТБ» (http://www.stoptb.org) знайомить відвідувачів із проблемами боротьби з туберкульозом в 20-ти найбільш неблагополучних по цьому захворюванню країнах.

Багато наукових і суспільних суспільств і асоціації в усьому світі також мають в Інтернеті свої сайти й сторінки. Приводимо лише кілька прикладів, тому що дати їхній повний перелік у рамках однієї публікації неможливо.

http://www.eurasiahealth.org/russian Інфомережа «Здоров’я Євразії» (проект Американського міжнародного союзу охорони здоров’я, АМСЗ) — електронна служба інформації з бібліотекою матеріалів з питань охорони здоров’я на різних мовах, базами даних і інтерактивних форумів. На сторінці Інфекційний контроль надані ресурси по нозокоміальним інфекціях, їхній профілактиці, факторам професійного ризику, резистентності до антибіотиків і епідеміологічного нагляду. На сторінці ВИЧ/СНІД можна знайти новітні дані по лікуванню й профілактиці цього захворювання. Обмінятися думками по цікавих або скрутних випадках і звернутися з питанням до широкої аудиторії професіоналів можна на сторінках форуму Телеконсультації. Важливо, що спілкуватися можна й російською мовою.

http://www.asmanet.com Самий великий професійно орієнтований Інтернет-сервер з питань бронхіальної астми з безліччю розділів по лікуванню й профілактиці її різних форм. Містить більшу колекцію надзвичайно корисних посилань, інформацію про конгреси й симпозіуми по астмі. Велика увага приділена новим препаратам для її лікування. Багато навчальних матеріалів із проблем астми й алергії для пацієнтів.

http://www.thoracic.org American ThoracicSociety.

http://www.aaaai.org American Academy of Allergy, Asthma andImmunology.

http://www.phassociation.org Pulmonary Hypertension Association.

http://www.aarc.org American Association of Respiratory Care.

http://www.aafa.org Asthma andAllergyFoundationofAmerica.

http://www.csrt.com Canadian Society of Respiratory Therapists.

Відомий інтерес може викликати відвідування сайтів деяких провідних закордонних науково-медичних установ, таких як National Heart, Lung and Blood Institute, USA — Національного Інституту по дослідженнях серця, легенів і крові США (http://www.nhlbi.nih.gov) National Institute of Allergy and Infectious Diseases, USA — Національного Інституту по алергії й інфекційних захворюваннях США (http://www.niaid.nih.gov).

В Інтернеті можна знайти різні підручники й посібника із проблеми, наприклад, на сторінці Канадської Медичної Асоціації (http://www.cma.ca/cpgs/resp.htm)- практичний посібник з пульмонології, на сторінці http://www-medlib.med.utah.edu/WebPath/LUNGHTML/LUNGIDX.html — зображення патологічних змін у легенях.

Сподіваємося, що цей далеко не повний огляд (існує ще безліч сайтів науково-медичних журналів по клінічній фармакології й фармакотерапії, по антимікробній хіміотерапії й інших) допоможе вченим і лікарям, що займаються проблемами фтизіатрії й пульмонології, значно спростити пошук необхідної наукової інформації у Всесвітній мережі.

Software

PDF

Для просмотра документов в формате PDF можно использовать одну из следующих программ:

Acrobat Reader

Foxit Reader

DjVu

Для просмотра документов в формате DjVu можно использовать одну из следующих программ:

DjVu Plug-in

WinDjVuView